12 maja 2025 r. w Dzienniku Ustaw zostały opublikowane dwie ustawy, które wprowadzają istotne zmiany na polskim rynku pracy. Nowe przepisy, które wejdą w życie 1 czerwca 2025 r., dotyczą legalizacji pracy w przypadku zatrudniania pracowników z zagranicy, a także znacząco wpłyną na sposób funkcjonowania agencji pracy tymczasowej. Pracodawców czekają nowe obowiązki administracyjne i wyższe kary za nieprzestrzeganie nowych regulacji.
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia – wprowadza istotne zmiany w funkcjonowaniu agencji zatrudnienia, które przyjmują do pracy cudzoziemców. Jedną z najważniejszych zmian jest 2-letni okres karencji dla nowych agencji zatrudnienia, które chcą prowadzić działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa pracy oraz pracy tymczasowej na rzecz cudzoziemców. Natomiast działające już agencje zostaną objęte przepisami przejściowymi, zgodnie z którymi jeśli będą chciały utrzymać dotychczasowy zakres działalności, to będą musiały złożyć wniosek o zmianę wpisu w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia (KRAZ), aby obejmował on również działalność polegającą na pośrednictwie pracy wobec cudzoziemców.
Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzenia pracy cudzoziemcom na terytorium RP – jednym z najważniejszych założeń nowych regulacji jest przeciwdziałanie wyłudzeniom zezwoleń na pracę w celu wjazdu na terytorium strefy Schengen. Służyć temu ma przede wszystkim wprowadzenie nowych funkcjonalności w systemach informatycznych, zwiększenie roli publicznych służb zatrudnienia w procesie wydawania zezwoleń, a także lepsze połączenie systemów informatycznych różnych instytucji. Nowe regulacje dają starostom możliwość określenia listy zawodów i rodzajów pracy, w których zezwolenia na pracę cudzoziemcom zamierzającym podjąć zatrudnienie na terenie danego powiatu nie będą wydawane.