PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI 2025 – ZMIANA DEFINICJI BUDYNKU I BUDOWLI
Opodatkowanie budynków i budowli w 2025 roku
Projekt został ostatecznie przegłosowany. Prezydent podpisał kilka dni temu nowelizację i została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw z 29.11.2024 r. pod pozycją 1757. W związku z tym nowe przepisy wchodzą w życie 1 stycznia 2025 r.
Znowelizowana ustawa o podatkach i opłatach lokalnych wprowadza zamknięty katalog budowli podlegających opodatkowaniu.
Zgodnie z nowymi przepisami, budowlą będzie:
- obiekt niebędący budynkiem, wymieniony w załączniku nr 4 do ustawy, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem,
- elektrownia wiatrowa, elektrownia jądrowa i elektrownia fotowoltaiczna, biogazownia rolnicza, magazyn energii, kocioł, piec przemysłowy, kolej linowa, wyciąg narciarski oraz skocznia, w części nie będącej budynkiem – wyłącznie w zakresie ich części budowlanych,
- urządzenie budowlane – przyłącze oraz instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków oraz inne urządzenie techniczne, bezpośrednio związane z budynkiem lub obiektem, o którym mowa w lit. a i b, niezbędne do ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem,
- urządzenie techniczne inne niż wymienione w lit. a–c – wyłącznie w zakresie jego części budowlanych,
- fundamenty pod maszyny oraz pod urządzenia techniczne, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową – wzniesione w wyniku robót budowlanych, także w przypadku, gdy stanowią część obiektu niewymienionego w ustawie.
Zmiany w prawie budowlanym
Z kolei budynek został zdefiniowany jako obiekt budowlany w rozumieniu prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz wyposażony w fundamenty i dach.
Jednocześnie za budynek nie będzie uznawany obiekt służący do gromadzenia materiałów, którego podstawowym parametrem technicznym jest pojemność (czyli np. zbiornik).
Warto jednak zwrócić uwagę, że ustawa nie precyzuje takich pojęć jak „urządzenia budowlane”, „instalacja przemysłowa”, „inne urządzenie techniczne”. Co istotne dla właścicieli miejsc postojowych (garaży), nie doprecyzowano również terminu „wolnostojący”. Tego rodzaju niedookreślenia mogą w przyszłości prowadzić do sporów z organami podatkowymi i w konsekwencji – w pewnych sytuacjach – skutkować wzrostem opodatkowania.
Wymogi dla przedsiębiorców
W związku z planowanym wejściem w życie omawianej ustawy, przedsiębiorcy powinni dokładnie przeanalizować swoje dotychczasowe rozliczenia podatkowe w kontekście nowych definicji. Nawet jeśli sposób użytkowania nieruchomości nie ulegnie zmianie, może zaistnieć konieczność aktualizacji deklaracji podatkowych lub przeprowadzenia audytu, który pozwoli ocenić wpływ nowych przepisów na sytuację podatkową firmy.
Jeśli chodzi o termin składania deklaracji, Ministerstwo Finansów przedłużyło o dwa miesiące czas na złożenie deklaracji dotyczących podatku od nieruchomości za 2024 r., tj. do 31 marca 2025 r. Należy jednak podkreślić, że przedłużenie terminu nie następuje automatycznie – wymaga złożenia wniosku o przesunięcie pierwotnego terminu, który upływa 31 stycznia 2025 r.