Do 13 listopada przedsiębiorcy złożyli prawie 350 tys. wniosków o wakacje składkowe – wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Zgodnie z obowiązującymi od 1 listopada 2024 roku przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku za wybrany miesiąc, nie płacić za siebie składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy od obowiązującej ich minimalnej podstawy wymiaru składek. Dotyczy to JDG, osób wpisanych do rejestru CEIDG, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą albo zatrudniają do 9 osób (tzw. mikro przedsiębiorców) oraz komorników sądowych, o ile spełniają warunki do skorzystania z wakacji składkowych.
Wymaganym warunkiem jest m.in. podleganie, choćby przez jeden dzień dobrowolnie lub obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu prowadzonej działalności w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku o wakacje składkowe. Istotny jest również limit rocznego przychodu z 2023 lub 2022 roku, który nie może przekroczyć równowartości w złotych 2 mln euro. Dodatkowo kwota pomocy publicznej otrzymanej w ciągu ostatnich trzech lat nie może przekroczyć 300 tys. euro (pomoc de minimis).
Ulga nie dotyczy składki zdrowotnej ani składek, które przedsiębiorca ma obowiązek opłacać za inne osoby, np. pracowników, zleceniobiorców czy współpracowników.
Jeśli prowadzący działalność chce uzyskać zwolnienie za grudzień, to wniosek musi złożyć w listopadzie. Jeśli złoży go w grudniu, to zwolnienie dotyczyć będziie stycznia 2025 r.